CONVOCARE

CONVOCATION

HOLY TRINITY ROMANIAN ORTHODOX CHURCH ( 3315 Verdugo Rd., Los Angeles, CA 90065); Tel. 323/255-8583 _____________________________________ 2008 Parish GENERAL ASSEMBLY

31 Decembrie, 2007

Dear Parish Members,

According to the by-laws of the Episcopate, Art-IX, Sect-25, the Annual Meeting of our Parish General Assembly of the Holy Trinity Romanian Orthodox Church in Los Angeles, is called to order for Sunday, February 3, 2008, at 1:00 p.m ., immediately after the Divine Liturgy and the light luncheon, in the big hall of the Church (address above) -

THE AGENDA IS AS FOLLOWS

1.Opening Prayer

2. Roll-Call

3. Appointment of presidium

4. Approval of the last Council meeting minutes

5. Reports:

a) Parish priest

b) Parish Council president

c) Ladies Auxiliary president

d) Building committee chairman

e) Building committee treasurer

f) Church school director

9) LAROY/ youth reports

h) Treasurer's report

i) Maintenance chairman

j). Approval of the 2008 Budget

•  Recommendations of the council

•  Election 2008 Parish council (Nominating committee)

•  Proposals and discussions

•  Closing of meeting

We invite all of the parish members to attend this meeting and contribute with their constructive ideas to the progress of our parish life. The right to vote at the meetings is held only by the ones who have paid their 2007 dues/minimum pledge dues, until December 31, 2007 - according to the membership lists submitted and approved by the Episcopate's office, and fulfill all the conditions prescribed by the by-laws.

Yours in Christ,

Fr. Constantin Alecse, Parish Priest

Livia-Ecaterina Literat, President

BISERICA ORTODOX A ROMÂNA " SF.TREIME " ( 3315 Verdugo Rd., Los Angeles, CA 90065); Tel. 323/255-8583 _____________________________________ ADUNAREA GENERALA PAROHIALA, 2008 31 Decembrie, 2007

Iubiti membri ai parohiei,

Potrivit Regulamentelor Episcopiei noastre, Aricolul IX, Sec. 25, se convoaca Adunarea Generala Parohiala a Bisericii Ortodoxe Române " Sf. Treime " , pentru ziua de DUMINICA, 3 Februarie, 2008, în sala mare parohiala, la adresa de mai sus, începând de la orele 1 : 00 p.m., la finele Sfintei Liturghii, si servirea de gustari usoare, având urmatoarea :

ORDINE DE ZI

1 Rugãciunea de invocare

2. Apelul nominal

3. Numirea prezidiului

4. Aprobarea procesului verbal al ultimei sedinte a Consiliului

5. Rapoarte:

a) Preotul paroh

b) Presedintele consiliului

c) Presedinta Reuniunii Doamnelor

d) Presedintele Comitetului de constructie

e) Casierul Fond de constructie

f) Directorul Scolii duminicale

g) LAROY/ Tineret

h) Raportul financiar

i) Responsabilul cu intretinerea

j) Aprobarea bugetului pe 2008.

•  Recomandãrile Consiliului parohial

•  Alegerea membrilor Consiliului pe 2008 (Comisia de nominare)

•  Propuneri si dezbateri

•  Inchiderea Sedintei

Invitam pe toti membrii parohiei noastre sa participe, prin ideile lor constuctive, la aceastã sedinta. Dreptul de vot î1 au numai acei enoriasi care si-au achitat membria/minimum de donatii la programul de Fagaduinte pe 2007 (pâna la data de 31 Decembrie 2007), si care sunt înscrisi pe listele oficiale parohiale, si aprobate de Episcopie, si care indeplinesc toate conditiile prescrise de Regulamente.

Ai dumneavoastra, Intru Hristos Domnul,

Livia-Ecaterina Literat, presedinta