biserica.org:compendium:articole:viata crestina/no1-3-2008/ Funeral: Ecaterina (Dodo) Iconomu

IMO. ECATERINA (Dodo) ICONOMU

IMO Ecaterina (Dodo) Iconomu

Ecaterina (Dodo) Iconomu s-a nascut la Botosani in familia unui ceferist.

Bunicii locuiau linga calea ferata. Bunicul crestea albine si centrifugele cu miere dadeau arome pe lunga distanta, trenurile veneau si plecau, gradina crestea linga ele plina de flori, zarzari si nuci verzi intr-o explozie de prospetime.

Patru frati si trei surori au crescut la casa parinteasca si-au facut familii si mutat in alte orase, oameni ce munceau greu si cu frica lui Dumnezeu.

Mama a fost actrita la Bucuresti si a jucat angajata in teatru 35 de ani.

Cind am emigrat, ea m-a intovarasit si am venit impreuna din Paris in America, domnul Edmond Papazan ne-a sponsorat. Ea a lucrat zece ani pentru un salariu derizoriu si fara pensie.

M-a ajutat dindu-mi tot ce a avut, mincare sau bani, caci meseria mea de artist pictor este dificila in America.

Ea a fost alaturi de mine, si loiala tuturor prietenilor, un om de o cinste desavirsita, de o bunatate sufleteasca deosebita si un gust estetic sofisticat.

Tuturor celor ce au cunoscut-o le-a atins viata intr-un mod pozitiv si a avut o inima de aur, iar pentru fiica sa si-a sacrificat fericirea personala ca femeie, caci fericirea fiicei a fost preocuparea sa predominanta.

Ecaterina (Dodo) Iconomu s-a luptat pentru sanatate cu un curaj enorm si o rezistenta umana de admirat, citeodata si cu umor, pina cind boala a rapus-o caci nu s-a gasit leacul pentru aceasta hidosenie care nenoroceste asa multe familii.

Domnul a luat-o, Domnul fie laudat, ea va fi de-a pururi cu fiica sa in suflet si in gind si speram in inimile dumneavoastra.

Katherinel Arion

Ode to Ecaterina
by Edward Lee Goldstein, MA, MS, RPT.

I did not know Ecaterina well, but as a mother
she must have soared above the rest . . . to have raised a daughter

who so blessed the world with her art and creativity.

In Romania, Ecaterina was an actress extraordinaire.

She lived a life with great style and flair.

But sometimes there was strife and need, yet,

while playing out her dreams on stage, basking in the light . . .

she didn't complain . . . She was free.

She rose higher than all challenges,

like a radiant bird in flight.

She always did the best she could,

always filled with pride.

However, in the end,

though she fought a good fight . . .

she lost, with Katherine by her side.

That's right,

God called louder than a daughter's heart

. . . It was time to say, “Good night.”

But be of good cheer, though Ecaterina's entertaining angels in heaven,

she's still here.

From those she loves, she'll not depart, I'm sure. Her love it is forever;

her love it will endure . . . forever

Edward Lee Goldstein, MA, MS, RPT.
LITAS-HART Publishing © 2007
www.MaleThingExplained.com

A thank-you note

Stimate domnule preot, va multumesc asa mult pentru serviciul dumneavoastra asa frumos si profesional. Imi pare rau ca n-am putut veni la biserica toti acesti ani dumneavoastra sper sa ma iertati caci tot am fost intr-o goana. Sper ca cu experienta acumulata sa fie viata mea mai usoara si sa pot sa-mi bucur sufletul cu a dumneavoastra preasfinta cuviosenie si har. Katherine si Ecaterina