biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no 4-6/2006: Deniile din Saptamâna Patimilor

Deniile din Saptamâna Patimilor

Deniile din saptamâna ultima a Postului Mare sunt slujbele care se savârsesc seara la ora 18.00. Aceste slujbe încep din seara Floriilor, pâna vineri seara, inclusiv.

Prin caracterul si continutul lor, deniile sunt unicate în cultul divin ortodox. Etimologic vorbind, cuvântul "denii" este de origine slava si înseamna zilnice, de la care a derivat "denie" ce se traduce ca priveghere sau slujba nocturna. Mai precis, denia este slujba utreniei sau "de dimineata" care se savârseste seara, in ajun. Denia se deosebeste de priveghere, care înseamna tot slujba de seara, prin faptul ca se refera numai la utrenia savârsita seara. Scopul acestor rânduieli bisericesti este ca prin post,  rugaciune, cântare, citirea Sfintei Scripturi, meditatie si pocainta sa ne dezgolim de toata rautatea si sa ne umplem prezenta iubitoare a lui Hristos.

Zilele de luni, marti si miercuri din Saptamâna Mare sunt pregatitoare pentru orice credincios în vederea întelegerii sensului venirii lui Hristos în lume, patimilor si mortii sale, anume acela de a birui pacatul si moartea prin jertfa de Sine. În aceste zile, la denii se citesc pilde despre împaratia cerurilor, texte despre pocainta si, mai ales, despre adevarata iubire pentru Dumnezeu si pentru aproapele. Miercuri este ziua în care Iuda L-a vândut pe Iisus fariserilor, pe 30 de arginti.

Joia Mare este ziua in care a avut loc Cina cea de Taina, la care Hristos a prefigurat jertfa Sa prin frângerea pâinii "Acesta este Trupul Meu, care se frânge pentru voi, spre iertarea pacatelor" si prin oferirea vinului "Acesta este Sângele Meu, al legii celei noi, care pentru voi si pentru multi se varsa, spre iertarea pacatelor". Tot în aceasta seara, înainte de cina, Iisus a spalat picioarele ucenicilor Sai învatându-i ca fiecare trebuie sa se supuna cu smerenie si dragoste fratilor sai. Dupa Cina, Iisus a plecat în gradina Ghetsimani, unde s-a rugat cu lacrimi de sânge si unde a fost apoi arestat de soldatii calauziti de tradatorul Iuda.

Dupa arestare, Iisus a fost judecat de arhierei, de regele Irod si de procuratorul roman Pilat din Pont. Specific deniei de joi seara este citirea celor 12 Evanghelii ce reprezinta fragmente de texte extrase din cele patru Evanghelii în care sunt relatate patimile lui Iisus si scoaterea solemna a Sfintei Cruci în mijlocul bisericii.

Vinerea Mare este ziua de doliu a crestinatatii: atunci a fost rastignit Mântuitorul. De aceea, în aceasta zi, în nici o biserica crestina, nu se oficiaza slujba Liturghiei si este recomandata fi zi de post negru. Denia Prohodului, adica slujba înmormântarii lui Iisus, acestei seri se deosebeste de celelelte prin cântarea Prohodului Domnului în trei stari cât si prin ritualul înconjurarii bisericii cu Sfantul Epitaf, pictura sau broderie pe o pânza care reprezinta scena punerii în mormant a Mantuitorului.

Sursa

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită