biserica.org:compendium:articole:viata crestina:no 4-6/2006: "Ziua Mamei" la Sfanta Treime, de Ion Anton

"Ziua Mamei" la Sfanta Treime

de Ion Anton

(Cinstire prin neuitare)

Intrata in randuiala Bisericii Sfanta Treime din Verdugo Road tratarea cu mare cinstire a evenimentelor care marcheaza momente din viata poporului roman, Duminica 14 Mai 2006 prin grija P.C.Pr. Protopop Constantin Alecse dupa Sfanta Liturghie s-a oficiat un Te-Deum inaltandu-se rugaciuni pentru toate mamele din lume pentru monarhie si eroii neamului, care s-au jertfit pentru apararea gliei strabune si slava sfintei lui Dumnezeu Biserici. N-au fost uitate nici mamele care au trecut in vesnicie.

Omagierea mamei

In oceanul lumesc, locul mamei este primordial.

De la proto-mama lumii, Eva, si pana in zilele noastre,mama a fost figura centrala,care a zamislit viata si dupa locul fiecaruia, harazit de Dumnezeu,fructul dragostei feminine a cuprins dealungul istoriei planetare paleta tuturor caracterelor. Prin mama Creatorul asigura perpetuarea actului creatiei. Numai puterea de a realiza ca oricare om are o mama,care a investit in el dragoste fara margini,grija fara odihna,eforturi imense pline de daruire,ne-ar face sa fim caritabili si buni,sa intelegem ca pe acest pamant este loc pentru toti si ca nu avem nimic ce nu putem imparti,deoarece Dumnezeu a dat totul, tuturor.

Realizand ca,chipul mamei este sinonim cu tot ce cuvantul poate exprima inaltator si altruist sa omagiem si sa cinstim binecuvantata zi a mamei, prin respect, dragoste, piosenie, pentru cele care nu mai sunt printre noi si sa o plasam in panteonul fiintelor sacre inimii si constiintei noastre si demne de iubire pana la divinizare,deoarece fara mame nimic n-ar fi fost in univers.Intelegand saracia cuvantului prozaic,de a zugravi chipul drag al mamei, apelez la cuvantul mestesugit, poetic in care figurile de stil dau culoare poeziei si muzicalitate universului feminin. O fac printr-un fragment dintr-o "Oda inchinata femeii", femeii si femeii-mame, de catre poetul basarabean Dumitru Macovschi:

"Sarut femeie mana ta"

Sarut femeie,mana ta
Intotdeauna muncitoare
Atat de mica si de floare.
Sarut femeie,mana ta,
Ca o aripa ce-a zburat
Si-a obosit neobosita,
Sa odihneasca linistita,
Ca o aripa ce-a zburat.
Copiii dorm in cuibul lor,
Nevinovat li-i somnul mama,
Tot fara griji si fara teama,
Copiii dorm in cuibul lor.
Si-alaturi,mana ta,aici,
La capatai ca o lumina,
Alintatoare si blajina,
Alaturi,mana ta aici.
Pamantu-n ea a incaput
Cu mar domnesc si luna noua
Cu strugur copt,scaldat de roua,
Pamantu-n ea a incaput.

MAMA
de Ion Anton

Scumpa mama,bun,sau rau
Eu sunt trup din trupul tau.
De fac rau sau de fac bine,
Al tau sange-mi curge-n vine.
Sufletul,cand ai cata,
Vine din fiinta ta.

Cand obida geme-n mine,
Norul greu vine la tine.
Bucurii cand ma brazdeaza,
Fata ti se lumineaza.
Iar cand viata mi-i plinita
Tu esti mama, cea mai fericita!

Înapoi la "Viata Crestina"

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită