biserica.org:compendium:articole:viata crestina:10-12/2006/Parintele Constantin Alecse (30 ani de preoţie)

PARINTELE CONSTANTIN ALECSE, LA 30 DE ANI DE SLURIRE PREOTEASCA

În Ziua de Craciun, luni 25 decembrie 2006, Parintele Constantin împlineste 30 de ani de slujire preoteasca.

O succinta biografie : S-a nascut la 21 Februarie 1951, in satul Dambroca, comuna Sageata, Romania, din parintii: Enache si Anica Alexe. Este casatorit cu preoteasa Elena, (n.Tanase). Are patru copii: Cristian-Constantin, Marius-Thomas, Gabriella-Emy si Anne-Claudia.

Studii : Dupa terminarea scolii generale (1958-1965), se înscrie la Seminarul Teologic Ortodox "Kesarie Episcopul" din Buzau (1965-1970).

Facultatea de Teologie din cadrul Institutului Teologic din Bucuresti (1970-1974). Licentiat cu teza "Doctrina despre Sfinta Scriptura, Traditie si Biserica in Teologia Ortodoxa, Protestanta si Catolica".

Intre 1974-1976 urmeaza cursurile de doctorat la Institutul Teologic din Bucuresti, sub indrumarea renumitului Pr. Prof. dr. Dumitru Staniloae, profesor de Dogmatica.

Studii de doctorat si paroh la Biserica Sf. Gheorghe (Anglia). In urma sustinerii si trecerii cu succes a examenului de primire de burse de studii, si ocuparea unor posturi de preoti slujitori la parohiile ortodoxe romanesti din strainatate, teologul Constantin Alecse beneficiaza, in 1976, de o bursa de studii de la Universitatea din Londra (Anglia), Departamentul de Teologie, fiind numit in acelasi timp, diacon al Bisericii Ortodoxe Romane "Sf. Gheorghe" din Londra.

Hirotonire întru diacon. La 29 noiembrie 1976, a fost hirotonit diacon de catre Episcopul Lucian Fagarasanu al Parisului (Franta).

Hirotonire in treapta preotiei . In Ziua de Craciun, 25 decembrie 1976 a fost hirotonit preot, de catre acelasi Ierarh, Episcopul Lucian Florea Fagarasanu pe seama Parohiei Ortodoxe Romane "Sf. Gheorghe", din cadrul Bisericii Anglicane St. Dunstan's in the West, din Londra.

Tot atunci primeste si misiunea de reprezentant al Patriarhiei Romane pe langa dr. Donald Coggan, Arhiepiscopul de Canterbury, oferindu-i-se si titlul de " Iconom Stavrofor ".

Capelanul Episcopului Mervyn . In 1977, dr. Mervyn Stockwood, Episcop/Suffragan Bishop de Southwark/Sudul Londrei l-a numit capelan onorific al Diocezei de Southwark (Dioceza Anglicana a Londrei de Sud), Biserica Angliei.

Imigrare in SUA . La inceputul anului 1980, a emigrat in S.U.A., fiind acceptat de catre Arhiepiscopul Valerian sub jurisdictia Episcopiei Ortodoxe Romane din America, dela Vatra Romaneasca.

Preot în St. Paul, MN . Din martie 1980 pana in septembrie 1982, a slujit in misiunea de preot paroh al bisericii ortodoxe romane "Sf. Maria" din St. Paul, Minnesota.

Preot la Sf. Treime, Los Angeles, CA : In octombrie 1982, a fost transferat la Biserica Ortodoxa Romana Sfanta Treime (Holy Trinity) din Los Angeles, California, parohie pe care o pastoreste si astazi.

Protoiereu al Protoieriei Coastei Pacifice (ROEA). Din aprilie 1985, parintele Constantin Alecse a fost ridicat de IPS Sa Arhiepiscop Nathaniel la rangul de Protopop al Protoieriei Coastei Pacifice din cadrul Episcopiei ROEA.

Photo-albums 2006

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită