biserica.org:compendium:articole:viata crestina:(no.10-12/2010)


DIN ACTIVITATILE PAROHIALE VIITOARE

(lunile noiembrie 2010 - februarie, 2010)

 

9. In cea de a doua parte a şedinţei consiliului parohial din 12 septembrie, s-au planuit urmatoarele activitati:

a) Organizarea unui picnic, la data de sambata 9 octombrie crt., program cultural cu orchestra Dumitru Grigorut in echipa cu Mihail Chiriuc si Marian Milita.

b) O masa speciala, duminica 14 noiembrie crt. aniversarea a 50-a a casatoriei sotilor Romus si Florica Cataloiu (Gina Cataloiu $ 300.00/donatie pentru sanatatea sarbatoritilor). Felicitari.

c) Organizarea unei mese de Thanksgiving, Duminica 21 noiembrie crt., reuniunea doamnelor a organizat o masa de peste, la praznicul Intrarii in Biserica a Maicii Domnului, ocazie, la care a avut loc si  lansarea cartii “Astazi incepe de maine” a dr. Sorin Issvoran, Monterey, N. California. Au prezentat dna prof. Ileana Costea (CSUN), si dl Ion Anton.
Folosindu-se de acest prilej, conducerea parohiei a oferit dlui Ion Anton (cu ocazia implinirii a 15 ani de activitate in cadrul comunitatii), cateva diplome de apreciere, care încununeaza palmaresul diplomelor sale, primite in acesti 15 ani din partea unor institutii culturale şi caritative din America, Romania si Basarabia.

d)  Vizitarea vârstnicilor si bolnavilor - Cu ocazia sfintelor sarbatori ale Nasterii Domnului, 2010 - parintele paroh va cauta sa viziteze toti enoriasii vârstnici si bolnavi, aflati în spitale, case convalescente sau acasa. În eventualitatea ca cititorii revistei noastre cunosc si alti enoriasi, în afara celor mentionati mai jos, care doresc sa fie vizitati si împartasiti la Sfintele Sarbatori ale Nasterii Domnului 2010, va rugam sa-I dati de stire parintelui, la telefonul cancelariei parohiale (323) 255-8583, sau la parintele acasa (818) 365-4274.

e) Bake & Boutique Sale - Doamnele Reuniunii au placerea a anunta si a va invita Duminica 19 decembrie, dupa Sf. Liturghie, la un Bake si Boutique Sale, unul din proiectele anuale ale Auxiliarei. De asemenea, sunteti invitati a contribui, dupa posibilitate, fie cu preparate culinare, fie cu obiecte de artizanat, si decoratii de Craciun, la numita activitate.

f) Cârnati de casa - Deliciosii cârnati de casa, proaspeti, pregatiti de harnicele noastre gospodine, va asteapta de dupa data de 15 Decembrie, si pâna la Boboteaza. Va sfatuim sa va grabiti fiindca lozinca noua a gospodinelor este "first come, first serve". Pentru aranjamente, puteti sa sunati la doamna Jetta Jercan, presedinta Reuniunii (323) 664-0094, la dna Nastaca Cociuban, administratoarea bisericii (323) 309-5833;

g) Bradul de Craciun - Facem si anul acesta apel la enoriasii bisericii de a gasi un donator (sau donatori) ai bradului de craciun, si un grup de voluntari decoratori. Luati legatura, va rugam, cu epitropii, sau oficiul parohial.

h) Slujbele Praznicului Nasterii Domnului, si Plicurile de Craciun - Dragostea Dvoastra fata de Pruncul Iisus, nascut în saraca pestera a Betleemului acum 2000 de ani, o puteti dovedi printr-un "dar" (adus atunci de magi si închinaciunea pastorilor), anume o donatie financiara catre Sfânta noastra biserica, prin intermediul plicului de Craciun capsat în prezenta revista, si participarea dumneavoastra, alaturi de întreaga familie, la divinele Slujbe din Ziua Craciunului, sambata 25 decembrie, precum si duminica 26 decembrie, si luni, 27 decembrie (Sf. Stefan). În anticipatie, Va multumim!

i) Iata, Vin Colindatorii - Din An în An sosesc la geam, aducându-va mesajul Nasterii Domnului Hristos, colindatorii parohiei noastre. Anul acesta se va începe colindatul din ziua de duminica 19 decembrie. Fiti primitori si generosi, asa cum au fost parintii, mosii si stramosii nostri. Donatiile dumneavoastre merg la Sfânta Biserica. Avem nevoie de voluntari.

j) Program de Colinzi în Ziua de Craciun - Nu uitati traditionalul Program de Colinzi Românesti si Americane pe care îl vom prezenta, chiar în ziua de Craciun, Sambata 25 Decembrie 2010, la orele 12:00 pm., imediat dupa Sfânta Liturghie, in sala mare parohiale. Ca si'n anii precedenti, ipodiaconul Gabriel Vamvulescu va organiza, si prezenta – prin contributia catorva voluntary - un buchet de Colinde Traditionale de Craciun, din tezaurul romanesc si strain, asa dupa cum dumnealui stie s'o faca. Va rugam sa va planuiti participarea.Un potlac se va servi înaintea programului. De aceea, rugam ca fiecare sa aduca câte un platou de mâncare, sa putem binecuvânta trupurile dumneavoastra postitoare cu mâncare "de frupt", înaintea programului.

k) Pledge/Membrie 2010 (un apel fierbinte, de la suflet) - Nu uitati. Bisericile se întretin numai, si numai din minusculele donatii pe care dumneavoastra le faceti. Guvernul nu ajuta cu nimic (astazi, întelegem noi, nici chiar în România). Episcopia nu numai ca nu ajuta financiar, ci ea însasi se întretine din donatiile noastre. $ 60.00 dolari din donatiile dumneavoastre catre parohie îi trimitem anual la episcopie. Pentru cei cca 200 de membri, noi trebuie sa platim la Episcopie între $12,000 pana la $ 15,000. Fara contributiile d-voastre, noi nu putem sa ne întretinem, si nici nu vom putea ajuta Episcopia. Si iarasi, nu uitati ca noi, la "Sfânta Treime", suntem quotati a fi una dintre cele 10 mari parohii ale Episcopiei. Daca noi nu ajutam, atunci cine ar putea sa contribuie!!!???. Implorandu-Va, asteptam donatiile d-Voastre de membrie/fagaduinte/donatii.

l)  Comitetul de Nominare - Pentru alegerea membrilor consiliului parohial pe 2011, la adunarea generala parohiala, convocata pentru data de duminica 6 februearie 2010 (a se vedea scrisoarea de convocare, pe coperta interioara/finala), un comitet de 4 persoane vor accepta "intentiile dvoastre" de a fi selectati, din randul membrilor calificati ai parohiei, pentru noul consiliu parochial pe 2011: p.c.pr. Constantin Alecse, dnul Marian Serban, dna Getta Jercan si dnul Ion Anton. În eventualitatea ca doriti a fi unul dintre cei 25 de candidati ai consiliului parohial pentru 2011, va rugam sa dati de stire unuia dintre membrii comitetului de nominare.

m) Calendare Românesti de Perete pe 2011 - Calendarele românesti de perete pe 2011, ne-au sosit deja la epitropie, intr-un tiraj limitat. Adresati-va, va rugam, dlui Ion Anton, Epitropul I al Bisericii.

n) Boboteaza 2011 - Suntem chemati cu totii sa ne sfintim (sanctificam) viata noastra, casele noastre, la praznicul Botezului Domnului nostru Iisus Hristos. Biserica face aceasta de 2000 de ani. Nu uitati sa-l invitati pe preotul D-Voastra a va sfinti casele la Boboteaza anului 2011.

Hristos se Naste, Mariti-L! 

 

Viaţa Creştină - alegeţi versiunea dorită